Zdrowie i kulinaria

15-03-2017
Sprawdź swoje BMI i przekonaj się, jak ten prosty wskaźnik pomaga w byciu zdrowym!

 

Otyłość jest jedną z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych, która jest efektem nieprawidłowego przystosowania się organizmu do stylu życia, pracy i rozwoju cywilizacji.  Proste badanie prewencyjne, które możemy samodzielnie wykonać, pomoże nam monitorować masę ciała i w porę powiadomi nas o problemie – dzięki temu zmniejszymy np. ryzyko zachorowania.

Wykorzystując nasze wymiary, możemy prosto obliczyć wskaźnik masy ciała, jakim jest bardzo popularny BMI. Obliczamy go, dzieląc swoją masę ciała w kilogramach przez wzrost w metrach do kwadratu. Wynik porównujemy do przedziałów podanych w tabeli dostępnej poniżej. Prawidłową masę ciała stwierdzamy, gdy wskaźnik ten mieści się w granicach 18,5 – 24,9 kg/m2.

 

STAN ODŻYWIENIA

BMI (kg/m2)

Niedożywienie

<18,5

Norma

18,5 – 24,9

Nadwaga

25,0 – 29,9

Otyłość

≥30

               Klasa I

30,0-34,9

               Klasa II

35,0 – 39,9

               Klasa III

≥40

 

Pamiętajmy jednak, iż są to normy ogólne i jeśli chcemy dowiedzieć się więcej o swoim organizmie, warto udać się do specjalisty. Tylko zdrowe i racjonalne odżywianie, dostosowane indywidualnie do danej osoby i stosowane już na stałe może przynieść nam założone efekty. Warto zmienić nawyki żywieniowe na lepsze – satysfakcja gwarantowana!