Zdrowie i kulinaria

29-05-2017
Dzieci a suplementacja

Stosowanie suplementów diety w żywieniu człowieka to temat kontrowersyjny szczególnie w przypadku suplementacji u dzieci. Z jednej strony odpowiednio zbilansowana dieta powinna pokryć w całości zapotrzebowanie młodego organizmu na wszelkie składnik, jednak współczesny sposób produkcji żywności oraz stopień jej przetworzenia w znacznym stopniu wpływają na końcową wartość odżywczą produktu, a to z kolei warunkuje prawidłowe zbilansowanie diety.

 

Witamina D.

Wielokierunkowe działanie witaminy D związane jest z oddziaływaniem na różnicowanie komórek, jego hamowaniem, regulacją odpowiedzi immunologicznej, wpływem na prawidłowe funkcjonowanie narządów przewodu pokarmowego. Dzięki suplementacji witaminą D, możemy uniknąć związanych z jej za niską podażą zaburzeń i chorób utrudniających prawidłowy rozwój - najbardziej znanej krzywicy, ale również  cukrzycy, zespołu metabolicznego oraz chorób o podłożu autoimmunologicznym czy nowotworach.

 

Stosowanie tranu u dzieci.

Suplementacja tranem wskazana jest  w związku z jego właściwościami stymulującymi układ odpornościowy. Olejem wyróżniającym się pod względem ich zawartości jest olej z wątroby rekina. Związki obecne w tranie wykazują też właściwości antyoksydacyjne, jak również pobudzają apoptozę – usuwane są zbędne i zużyte komórki. Wybierając tran warto zwrócić uwagę na zawartość kwasów omega – 3,witaminy D oraz A. W przypadku tej ostatniej należy zachować ostrożność, ponieważ istnieje ryzyko jej przedawkowania.

 

Wapń a gęstość mineralna kości.

 Wapń to jeden z makroskładników niezbędnych w diecie człowieka, służącym m.in. do budowy kości i zębów, co ma szczególne znaczenie u dzieci. Wapń jest istotny dla prawidłowego przewodnictwa nerwowego, pracy mięśni oraz układu sercowo-naczyniowego. Za najlepsze źródło wapnia uważane są produkty mleczne, stąd też spożywanie ich ilości stanowi jedną z zasad zdrowego odżywiania. Zgodnie z badaniami, dodatkowa suplementacja wapnia może wspomagać prawidłowy rozwój kości.

Włączając do diety preparaty farmaceutyczne, PAMIĘTAJMY iż, suplement nie zastępuje racjonalnej , odpowiednio zbilansowanej diety, a jedynie powinien stanowić jej uzupełnienie!